The Moore County Marlins swim team competed at the WKSC Combine meet last weekend July 13-14. The Marlins received second place out of 13 teams.

According to information provided by M'Liss Barker, the Marlins had 33 swimmers and gained 901 points. The first place team, Blue Tide Swim Club, earned 1081 points with 64 swimmers. Blue Tide earned an average of 17 points per swimmer, while the Marlins earned 27 points per swimmer.

Additionally, 11 Marlins received high-point awards and will be recognized with a plaque.

Team results are as follows:

1 – Blue Tide Swim Club, 1081

2 – Moore County Marlins, 901

3 – Scott City Stars, 622

4 – Golden Belt Swim Squad, 599

5 – Ulysses Swim Squad, 311

6 – Guymon Swim Club, 248

7 – Dodge City Cimmaron Swim Team, 231

8 – Spearman Swim Club, 206

9 – Tri-State Tritons, 72

10 – Wichita Co Swim Team, 32

11 – Lake Dolphin Swim Team, 18

12 – Southwest Aquatics Team, 6

13 – Hays Hurricanes Swim Club, 4

Individual results are as follows:

100 freestyle relay – 8 and under, mixed

1 – Moore County Marlins, 1:31.27

200 freestyle relay – 10 and under, girls

3 – Moore County Marlins, 3:17.63

200 freestyle relay – 10 and under, boys

1 – Moore County Marlins A, 2:42.27

6 – Moore County Marlins B, 3:39.05

25 freestyle – 8 and under, girls

5 – Kylee Walters, 22.08

7 – Zoe McWilliams, 23.26

24 – Hizel Zepeda, 30.44

25 freestyle – 8 and under, boys

3 – Easton Gates, 21.47

6 – Hutch Ollinger, 22.18

9 – Greyson Keisling, 24.47

50 freestyle – 9-10, girls

1 – Sophie Clements, 36.44

5 – Emily Gross, 40.89

6 – Carla Arreguin, 40.92

13 – Daisy Barker, 43.34

25 – Emmy Lou Armstrong, 48.63

50 freestyle – 9-10, boys

4 – Wyatt Gates, 41.82

9– Gael Zepeda, 43.90

25 butterfly – 8 and under, girls

2– Kylee Walters, 25.74

25 butterfly – 8 and under, boys

1 – Hutch Ollinger, 25.21

2 – Easton Gates, 26.45

50 butterfly – 9-10, girls

1 – Sophie Clements, 43.28

6 – Emily Gross, 52.47

7 – Emmy Lou Armstrong, 54.13

12 – Lillie Ollinger, 59.27

15 – Daisy Barker, 59.47

16 – Carol Chacon, 59.53

20 – Carla Arreguin, 1:02.10

23 – Kaleigh Crumpton, 1:09.35

50 butterfly – 9-10, boys

2 – Wyatt Gates, 57.43

50 freestyle – 8 and under, girls

2 – Kylee Walters, 47.12

50 freestyle – 8 and under, boys

1 – Hutch Ollinger, 46.00

2 – Easton Gates, 47.26

100 IM – 9-10, girls

1 – Sophie Clements, 1:36.74

3 – Emmy Lou Armstrong, 1:46.42

5 – Emily Gross, 1:51.01

8 – Daisy Barker, 1:53.69

13 – Carla Arreguin, 2:01.89

14 – Lillie Ollinger, 2:03.19

19 – Carol Chacon, 2:09.98

100  IM – 8 and under, boys

1 – Hutch Ollinger, 2:07.16

100 IM – 9-10, boys

3 – Wyatt Gates, 1:56.42

100 medley relay – 8 and under, mixed

1 – Moore County Marlins, 1:56.82

200 medley relay – 10 and under, girls

2 – Moore County Marlins, 3:55.48

200 medley relay – 10 and under, mixed

3 – Moore County Marlins A, 3:22.98

6 – Moore County Marlins B, 4:16.81

200 freestyle relay – 15 and over, boys

2 – Moore County Marlins, 2:07.80

200 freestyle relay – 11-12, mixed

1 – Moore County Marlins, 2:23.14

200 freestyle relay – 13-14, mixed

5 – Moore County Marlins, 2:42.64

200 freestyle relay – 15 and over, mixed

1 – Moore County Marlins, 1:55.18

50 freestyle – 11-12, girls

3 – Cecilia Arreguin, 35.24

4 – Kennedy Clements, 35.30

25 – Eyleen Chacon, 39.21

32 – Miranda Garbalena, 41.43

50 freestyle – 15 and over, girls

1 – Jordan Smulders, 30.45

50 freestyle – 11-12, boys

2 – Matt Smulders, 30.96

15 – Ben Barker, 39.98

50 freestyle – 13-14, boys

10 – Cooper Gates, 32.35

15 – Kalob Gates, 33.26

16 – Clay Sumrow, 33.77

50 freestyle – 15 and over, boys

6 – Connor Crownover, 28.51

8 – Jordan Pingelton, 28.79

10 – Luke Smulders, 29.59

11 – Johnny Reynaga, 29.90

14 – Michael Gross, 30.32

50 butterfly – 11-12, girls

1 – Kennedy Clements, 38.24

5 – Cecilia Arreguin, 42.52

14 – Miranda Garbalena, 47.36

29 – Eyleen Chacon, 53.35

30 – Erin Smulders, 53.81

50 butterfly – 11-12, boys

2 – Matt Smulders, 34.10

5 – Ben Barker, 46.47

100 butterfly – 15 and over, girls

2 – Jordan Smulders, 1:21.56

100 butterfly – 13-14, boys

6 – Cooper Gates, 1:29.05

7 – Kalob Gates, 1:31.91

100 butterfly – 15 and over, boys

5 – Jordan Pingelton, 1:15.44

7 – Luke Smulders, 1:16.10

8 – Johnny Reynaga, 1:23.44

200 IM – 11-12, girls

1 – Kennedy Clements, 3:13.87

8 – Cecilia Arreguin, 3:34.52

23 – Miranda Garbalena, 4:10.89

200 IM – 15 and over, girls

1 – Jordan Smulders, 2:58.56

200 IM – 11-12, boys

1 – Matt Smulders, 2:49.04

200 IM – 13-14, boys

6 – Kalob Gates, 2:59.48

9 – Cooper Gates, 3:04.86

13 – Clay Sumrow, 3:36.74

200 IM – 15 and over, boys

4 – Luke Smulders, 2:44.38

5 – Jordan Pingelton, 2:45.93

9 – Johnny Reynaga, 3:02.27

10 – Michael Gross, 3:05.07

200 medley relay – 15 and over, boys

2 – Moore County Marlins, 2:33.17

200 medley relay – 11-12, mixed

1 – Moore County Marlins, 2:53.92

200 medley relay – 13-14, mixed

5 – Moore County Marlins, 3:21.24

200 medley relay – 15 and over, mixed

1 – Moore County Marlins, 2:12.58

800 freestyle – 11-12, girls

1 – Kennedy Clements, 13:44.47

7 – Cecilia Arreguin, 14:34.89

800 freestyle – 15 and over, girls

1 – Jordan Smulders, 11:22.10

800 freestyle – 11-12, boys

1 – Matt Smulders, 10:41.30

800 freestyle – 13-14, boys

4 – Cooper Gates, 11:49.74

6 – Kalob Gates, 12:19.91

11 – Clay Sumrow, 13:12.81

800 freestyle – 15 and over, boys

3 – Luke Smulders, 11:01.00

5 – Jordan Pingelton, 11:30.11

7 – Connor Crownover, 12:02.47

100 freestyle – 8 and under, girls

4 – Kylee Walters, 1:50.58

8 – Zoe McWilliams, 1:56.65

100 freestyle – 8 and under, boys

2 – Hutch Ollinger, 1:43.05

5 – Easton Gates, 1:46.38

100 freestyle – 9-10, girls

1 – Sophie Clements, 1:22.11

3 – Emily Gross, 1:32.06

4 – Daisy Barker, 1:33.47

10 – Carla Arreguin, 1:40.99

17 – Emmy Lou Armstrong, 1:47.14

20 – Lillie Ollinger, 1:51.77

25 – Carol Chacon, 1:56.88

100 freestyle – 9-10, boys

2 – Wyatt Gates, 1:33.33

7 – Gael Zepeda, 1:41.24

25 backstroke – 8 and under, girls

2 – Kylee Walters, 26.45

10 Zoe McWilliams, 29.43

14 – Hizel Zepeda, 29.82

25 backstroke – 8 and under, boys

1 – Hutch Ollinger, 25.23

2 – Easton Gates, 25.47

8 – Greyson Keisling, 27.52

50 backstroke – 9-10, girls

1 – Sophie Clements, 42.65

2 – Emmy Lou Armstrong, 48.89

10 – Lillie Ollinger, 53.58

11 – Daisy Barker, 53.78

12 – Emily Gross, 54.54

15 – Carol Chacon, 56.66

17 – Carla Arreguin, 57.82

29 – Eliyani Perez, 1:02.77

32 – Kaleigh Crumpton, 1:06.04

50 backstroke – 9-10, boys

7 – Wyatt Gates, 56.90

9 – Gael Zepeda, 58.23

25 breaststroke – 8 and under, girls

4 – Kylee Walters, 30.71

25 breaststroke – 8 and under, boys

2 – Greyson Keisling, 29.85

50 breaststroke – 9-10, girls

1 – Sophie Clements, 49.86

2 – Emily Gross, 52.39

4 – Emmy Lou Armstrong, 53.82

10 – Daisy Barker, 58.41

12 – Carla Arreguin, 58.84

14 – Lillie Ollinger, 1:01.88

21 – Carol Chacon, 1:08.82

50 breaststroke – 9-10, boys

4 – Wyatt Gates, 1:02.03

200 freestyle – 8 and under, girls

1 – Kylee Walters, 3:51.45

7 – Zoe McWilliams, 4:16.51

200 freestyle – 9-10, girls

1 – Sophie Clements, 3:03.33

3 – Emily Gross, 3:13.68

7 – Daisy Barker, 3:30.36

10 – Emmy Lou Armstrong, 3:46.55

14 – Carla Arreguin, 3:52.97

19 – Lillie Ollinger, 4:11.54

21 – Carol Chacon, 4:24.71

200 freestyle – 8 and under, boys

2 – Easton Gates, 3:44.00

3 – Hutch Ollinger, 3:54.25

200 freestyle – 9-10, boys

4 – Wyatt Gates, 3:33.11

11 – Gael Zepeda, 4:17.10

200 freestyle – 11-12, girls

1 – Kennedy Clements, 2:54.03

6 – Cecilia Arreguin, 3:04.53

200 freestyle – 15 and over, girls

1 – Jordan Smulders, 2:29.52

200- freestyle – 11-12, boys

1 – Matt Smulders, 2:28.32

200 freestyle – 13-14, boys

5 – Cooper Gates, 2:36.47

8 – Kalob Gates, 2:42.27

10 – Clay Sumrow, 2:47.90

200 freestyle – 15 and over, boys

4 – Luke Smulders, 2:24.64

7 – Jordan Pingelton, 2:27.14

12 – Connor Crownover, 2:36.91

13 – Johnny Reynaga, 2:39.84

14 – Michael Gross, 2:43.96

50 backstroke – 11-12, girls

1 – Kennedy Clements, 41.94

4 – Cecilia Arreguin, 42.51

30 – Eyleen Chacon, 48.61

40 – Miranda Garbalena, 51.56

42 – Erin Smulders, 52.17

50 backstroke – 11012, boys

1 – Matt Smulders, 35.95

7 – Ben Barker, 46.22

100 backstroke – 15 and over, girls

2 – Jordan Smulders, 1:21.27

100 backstroke – 13-14, boys

8 – Kalob Gates, 1:26.40

11 – Cooper Gates, 1:31.71

100 backstroke – 15 and over, boys

3 – Jordan Pingelton, 1:10.72

8 – Connor Crownover, 1:17.85

10 – Luke Smulders, 1:20.70

12 – Michael Gross, 1:22.38

13 – Johnny Reynaga, 1:22.40

100 freestyle – 11-12, girls

2 – Kennedy Clements, 1:20.28

7 – Cecilia Arreguin, 1:23.97

25 – Miranda Garbalena – 1:32.82

31 – Eyleen Chacon, 1:34.84

33 – Erin Smulders, 1:36.40

100 freestyle – 15 and over, girls

1 – Jordan Smulders, 1:08.06

100 freestyle – 11-12, boys

2 – Matt Smulders, 1:09.25

14 – Ben Barker, 1:31.59

100 freestyle – 13-14, boys

7 – Cooper Gates, 1:10.87

11 – Kalob Gates, 1:13.50

16 – Clay Sumrow, 1:24.49

100 freestyle – 15 and over, boys

6 – Jordan Pingelton, 1:04.92

8 – Luke Smulders, 1:06.24

10 – Connor Crownover, 1:07.93

15 – Johnny Reynaga, 1:11.13

17 – Michael Gross, 1:11.42

50 breaststroke – 11-12, girls

2 – Kennedy Clements, 44.70

10 – Cecilia Arreguin, 48.99

34 – Miranda Garbalena, 58.73

35 – Erin Smulders, 58.94

50 breaststroke – 11-12, boys

2 – Matt Smulders, 39.89

12 – Ben Barker, 56.76

100 breaststroke – 15 and over, girls

1 – Jordan Smulders, 1:27.88

100 breaststroke – 13-14, boys

6 – Kalob Gates, 1:35.02

7 – Cooper Gates, 1:36.10

14 – Clay Sumrow, 2:00.56

100 breaststroke – 15 and over, boys

3 – Luke Smulders, 1:18.70

5 – Jordan Pingelton, 1:24.87

6 – Connor Crownover, 1:25.20

10 – Johnny Reynaga, 1:31.45

14 – Michael Gross, 1:36.18

400 freestyle – 11-12, girls

1 – Kennedy Clements, 6:25.78

6 – Cecilia Arreguin, 6:58.33

400 freestyle – 15 and over, girls

1 – Jordan Smulders, 5:25.59

400 freestyle – 11-12, boys

1 – Matt Smulders, 5:12.52

400 freestyle – 13-14, boys

4 – Cooper Gates, 5:36.35

7 – Kalob Gates, 5:49.59

9 – Clay Sumrow, 6:32.14

400 freestyle – 15 and over, boys

2 – Jordan Pingelton, 5:13.76

5 – Luke Smulders, 5:18.68

High-point award winners:

Kylee Walters – second place with 44 points in girls eight and under

Hutch Ollinger – first place with 58 points in boys eight and under

Easton Gates – second place with 38 points in boys eight and under

Sophie Clements – first place with 63 points in girls 9-10

Emily Gross – third place with 30 points in girls 9-10

Wyatt Gates – second place with 37 points in boys 9-10

Kennedy Clements – first place with 73 points in girls 11-12

Cecilia Arreguin – fourth place with 26 points in girls 11-12

Matt Smulders – first place with 73 points in boys 11-12

Jordan Smulders – first place with 77 points in girls 15 and over

Jordan Pingelton – fourth place with 35 points in boys 15 and over

Recommended for you

(0) comments

Welcome to the discussion.

Keep it Clean. Please avoid obscene, vulgar, lewd, racist or sexually-oriented language.
PLEASE TURN OFF YOUR CAPS LOCK.
Don't Threaten. Threats of harming another person will not be tolerated.
Be Truthful. Don't knowingly lie about anyone or anything.
Be Nice. No racism, sexism or any sort of -ism that is degrading to another person.
Be Proactive. Use the 'Report' link on each comment to let us know of abusive posts.
Share with Us. We'd love to hear eyewitness accounts, the history behind an article.