After claiming first place in their first two meets, the Moore County Marlins swimming club competed in their third meet on Saturday, June 15, in Spearman. The club had a combined team score of 558, and took first place out of six teams. The girls placed third, while the boys took second as a team.

Team results are as follows:

1 – Moore County Marlins, 558

2 – Spearman Swim Club, 526

3 – Guymon Swim Club, 450

4 – Ulysses Swim Squad, 281

5 – Tri-State Tritons, 47

6 – Southwest Aquatics Team, 46

Team Rankings – Girls

1 – Spearman Swim Club, 266

2 – Guymon Swim Club, 255

3 – Moore County Marlins, 232

4 – Ulysses Swim Squad, 54

5 – Southwest Aquatics Team, 25

6 – Tri-State Tritons, 18

Team Rankings – Boys

1 – Spearman, 260

2 – Moore County Marlins, 204

3 – Ulysses Swim Squad, 145

4 – Guymon Swim Club, 65

5 – Southwest Aquatics Team, 21

5 – Tri-State Tritons, 15

Following are the individual results of the WKSC meet at Spearman:

100 freestyle relay – Mixed eight and under

1 – Moore County Marlins A, 1:41.23

2 –  Moore County Marlins B, 4:11.06

200 freestyle relay – 10 and under girls

1 – Moore County Marlins A, 2:56.31

200 freestyle relay – mixed, 10 and under

2 – Moore County Marlins A, 3:26.39

5 – Moore County Marlins B, 4:08.03

25 freestyle – eight and under, girls

2 – Kylee Walters, 22.18

3 – Zoe McWilliams, 24.27

9 – Hizel Zepeda, 31.95

18 – Brenna Etheredge, 45.11

21 – Kenya Chacon 1:21.90

25 freestyle – eight and under, boys

1 – Hutch Ollinger, 23.56

11 – Felipe Arreguin, 55.50

50 freestyle – 9-10, girls

1 – Sophie Clements, 37.13

3 – Emily Gross, 42.62

5 – Carla Arreguin, 43.16

6 – Daisy barker, 44.23

11 – Emmy Lou Armstrong, 49.27

17 – Lillie Ollinger, 54.90

19 – Carol Chacon, 57.54

22 – Kaleigh Crumpton, 1:05.65

24 – Eliyani Perez, 1:07.23

26 – Amely Rangel, 1:18.03

27 – Savanna Friese, 1:12.98

28 – Gaby Barraza, 1:13.58

50 freestyle – 9-10, boys

2 – Gael Zepeda, 47.17

6 – Case Friese, 1:16.13

50 butterfly – 10 and under, girls

1 – Sophie Clements, 43.73

2 – Emily Gross, 56.95

6 – Lillie Ollinger, 1:05.08

8 – Kaleigh Crumpton, 1:09.59

10 – Gaby Barraza, 1:21.58

50 butterfly – 10 and under, boys

1 – Braylen Etheredge, 55.68

3 – Gael Zepeda, 1:13.80

25 backstroke – eight and under, girls

1 – Kylee Walters, 25.57

9 –  Hizel Zepeda, 40.76

11 – Brenna Etheredge, 42.23

16 – Kenya Chacon, 50.37

25 backstroke – eight and under, boys

10 – Felipe Arreguin, 1:00.02

50 backstroke – 10 and under, girls

1 – Emmy Lou Armstrong, 48.21

3 – Daisy Barker, 56.97

5 – Carol Chacon, 1:00.07

6 – Carla Arreguin, 1:00.49

15 – Zoe McMilliams, 1:12.44

17 – Eliyani Perez, 1:02.65

18 – Gaby Barraza, 1:15.93

21 – Savanna Friese, 1:22.36

22 – Amely Rangel, 1:23.40

50 backstroke – 10 and under, boys

1 – Braylen Etheredge, 55.24

2 – Hutch Ollinger, 56.60

4 – Case Friese, 1:23.08

6 – Greyson Keisling, 1:27.13

25 breastroke – eight and under, girls

2 – Kylee Walters, 36.71

50 breaststroke – 10 and under, girls

1 – Sophie Clements, 52.85

2 – Emmy Lou Armstrong, 56.04

3 – Emily Gross, 58.90

5 – Carla Arreguin, 1:01.39

7 – Lillie Ollinger, 1:03.95

10 – Carol Chacon, 1:13.74

13 – Kaleigh Crumpton, 1:24.89

15 – Eliyani Perez, 1:46.26

50 breaststroke – 10 and under, boys

2 – Braylen Etheredge, 57.53

3 – Hutch Ollinger, 1:15.64

4 – Gael Zepeda, 1:36.28

100 IM – eight and under, girls

1 – Kylee Walters, 2:19.19

2 – Zoe McWilliams, 2:35.99

100 IM – 9-10, girls

1 – Sophie Clements, 1:37.40

2 – Emily Gross, 1:54.86

4 – Daisy Barker, 2:00.95

5 – Carla Arreguin, 2:04.66

6 – Carol Chacon, 2:11.96

9 – Eliyani Perez, 3:03.43

100 IM – eight and under, boys

1 – Hutch Ollinger, 2:11.06

100 IM – 9-10, boys

2 – Gael Zepeda, 2:30.53

50 freestyle – eight and under, boys

5 – Greyson Keisling, 1:08.44

100 freestyle – 9-10, girls

5 – Emmy Lou Armstrong, 1:53.11

8 – Lillie Ollinger, 2:02.81

13 – Kaleigh Crumpton, 2:27.57

100 freestyle – 9-10, boys

2 –Braylen Etheredge, 1:40.33

100 medley relay – Mixed eight and under

2 – Moore County Marlins, 2:19.95

200 medley relay – 10 and under, girls

1 – Moore County Marlins A, 3:23.32

200 medley relay – Mixed 10 and under

2 – Moore County Marlins A, 3:58.51

200 freestyle relay – 15 and over, boys

1 – Moore County Marlins, 1:58.71

200 freestyle relay – Mixed 11-12,

3 – Moore County Marlins A, 3:04.52

200 freestyle relay – Mixed 13-14

1 – Moore County Marlins, 2:18.28

50 freestyle – 11-12, girls

12 – Eyleen Chacon, 44.09

50 freestyle – 13-14, girls

2 – Allona Makhanu, 36.63

50 freestyle – 15 and over, girls

1 – Jordan Smulders, 30.78

50 freestyle – 11-12, boys

2 – Matt Smulders, 31.20

13 – Sully Kimpbrell, 57.69

50 freestyle – 13-14, boys

2 – Clay Sumrow, 35.03

7 – Kelton Keisling, 48.99

50 freestyle – 15 and over, boys

5 – Luke Smulders, 29.23

6 – Connor Crownover, 29.53

8 – Jordan Pingelton, 30.21

10 – Johnny Reynaga, 30.98

11 – Michael Gross, 31.81

50 butterfly – 11-12, girls

10 – Eyleen Chacon, 1:00.89

50 butterfly – 11-12, boys

4 – Sully Kimbrell, 1:11.87

100 butter – 15 and over, girls

1 – Jordan Smulders, 1:26.10

100 butterfly – 15 and over, boys

3 – Jordan Pingelton, 1:24.27

50 backstroke – 11-12, girls

2 – Eyleen Chacon, 54.94

50 backstroke – 11-12, boys

2 – Ben Barker, 48.07

6 – Sully Kimbrell, 58.29

100 backstroke – 11-14, girls

1 – Cecilia Arreguin, 1:34.75

2 – Kennedy Clements, 1:34.79

3 – Allona Makhanu, 1:41.34

100 backstroke – 11-14, boys

2 – Clay Sumrow, 1:36.47

5 – Kelton Keisling, 2:26.39

50 breastroke – 11-12, girls

1 – Kennedy Clements, 45.00

50 breastroke, 11-12, boys

7 – Sully Kimbrell, 1:25.80

100 breastroke – 11-14, girls

7 – Allona Makhanu, 2:02.47

100 breastroke – 11-14, boys

2 – Matt Smulders, 1:31.18

4 – Clay Sumrow, 1:51.63

7 – Kelton Keisling, 2:16.76

100 breastroke – 15 and over, boys

1 – Luke Smulders, 1:19.13

2 – Connor Crownover, 1:24.33

4 – Jordan Pingelton, 1:30.75

5 – Johnny Reynaga, 1:36.97

6 – Michael Gross, 1:40.45

200 IM – 15 and over, girls

1 – Jordan Smulders, 2:56.71

200 IM – 11-12, boys

1 – Ben Barker, 3:58.85

100 freestyle – 11-12, girls

1 – Kennedy Clements, 1:25.32

2 – Cecilia Arreguin, 1:26.21

7 – Eyleen Chacon, 1:42.85

100 freestyle – 15 and over, girls

1 – Jordan Smulders, 1:12.13

100 freestyle – 11-12, boys

1 – Matt Smulders, 1:08.26

100 freestyle – 13-14, boys

6 – Kelton Keisling, 2:01.51

100 freestyle – 15 and over, boys

4 – Luke Smulders, 1:07.26

5 – Connor Crownover, 1:08.79

6 – Johnny Reynaga, 1:10.74

200 freestyle – 13-14, girls

2 – Allona Makhanu, 3:13.21

200 freestyle – 11-12, boys

2 – Ben Barker, 3:35.07

200 freestyle – 13-14, boys

2 – Clay Sumrow, 3:06.75

3 – Kelton Keisling, 4:37.05

200 freestyle – 15 and over, boys

2 – Jordan Pingelton, 2:29.86

4 – Michael Gross, 3:01.64

200 medley relay – Mixed 11-12

1 – Moore County Marlins A, 3:37.67

200 medley relay – Mixed 13-14

1 – Moore County Marlins A, 2:48.90

200 medley relay – Mixed 15 and over

1 – Moore County Marlins A, 2:20.20

400 freestyle – 11-12, girls

1 – Cecilia Arreguin, 7:01.78

400 freestyle – 15 and over, girls

1 – Jordan Smulders, 5:37.02

400 freestyle – 11-12, boys

1 – Matt Smulders, 5:18.72

400 freestyle – 15 and over, boys

1 – Luke Smulders, 5:2825

4 – Johnny Reynaga, 6:04.09

Recommended for you

(0) comments

Welcome to the discussion.

Keep it Clean. Please avoid obscene, vulgar, lewd, racist or sexually-oriented language.
PLEASE TURN OFF YOUR CAPS LOCK.
Don't Threaten. Threats of harming another person will not be tolerated.
Be Truthful. Don't knowingly lie about anyone or anything.
Be Nice. No racism, sexism or any sort of -ism that is degrading to another person.
Be Proactive. Use the 'Report' link on each comment to let us know of abusive posts.
Share with Us. We'd love to hear eyewitness accounts, the history behind an article.