The Moore County Marlins swimming club is in full stride again, poised to make a splash this season. In the first meet Saturday, June 1, in Guymon, the club had an excellent start.

All teams took first place out of six teams. Combined, the Moore County Marlins had 705 team points. Combined team results are as follows:

1 – Moore County Marlins, 705

2 – Ulysses Swim Squad, 384

3 – Guymon Swim Club, 298

4 – Spearman Swim Club, 220

5 – Tri-State Tritons, 70

6 – Southwest Aquatics Team, 35

Team Rankings – Girls

1 – Moore County Marlins, 310

2 – Guymon Swim Club, 203

3 – Spearman Swim Club, 123

4 – Ulysses Swim Squad, 118

5 – Tri-State Tritons, 70

6 – Southwest Aquatics Team, 20

Team Rankings – Boys

1 – Moore County Marlins, 265

2 – Ulysses Swim Squad, 256

3 – Spearman, 97

4 – Guymon Swim Club, 61

5 – Tri-State Tritons, 23

6 – Southwest Aquatics Team, 15

Following are the individual results of the WKSC meet at Guymon:

100-meter freestyle relay – eight and under, girls

1– Moore County Marlins, 1:48.78, 14 points

100-meter freestyle relay – eight and under, boys

1 – Moore County Marlins, 2:20.28, 14 points

200-meter freestyle relay – 10 and under

3 – Moore County Marlins A, 3:31.96, eight points

5 – Moore County Marlins B, 4:01.59, four points

200-meter freestyle relay – mixed 10 and under

1 – Moore County Marlins, 2:50.32, 14 points

25-meter freestyle – eight and under, girls

1 – Kylee Walters, 23.90

2 – Zoe McWilliams, 26.97

5 – Eliyani Perez, 31.26

10 – Hizel Zepeda, 39.74

14 – Brenna Etheredge, 45.49

25-meter freestyle – eight and under, boys

4 – Greyson Keisling, 30.46

9 – Felipe Arreguin, 57.51

50-meter freestyle – 9-10, girls

1 – Sophie Clements, 36.97

5 – Cala Arreguin, 43.16

6 – Daisy Barker, 43.92

7 – Emmy Armstrong, 47.51

16 – Sonam Bhakta, 57.93

17 – Raynee Schacher, 59.76

18 – Kaleigh Crumpton, 59.81

21 – Carol Chacon, 1:06.46

22 – Savanna Friese, 1:16.51

23 – Amely Rangel, 1:22.80

50-meter freestyle – 9-10, boys

1 – Wyatt Gates, 41.30

2 – Braylen Etheredge, 42.86

6 – Gael Zepeda, 50.81

25-meter butterfly – eight and under, girls

1 – Moore County Marlins, 32.48

50-meter butterfly – 10 and under, girls

1 – Emmy Armstrong, 53.26

3 – Emily Gross, 57.54

4 – Daisy Barker, 58.19

5 – Carol Chacon, 1:00.58

8 – Carla Arreguin, 1:02.28

9 – Lillie Ollinger, 1:03.58

10 – Sonam Bhakta, 1:06.27

50-meter butterfly – 10 and under, boys

2 – Braylen Etheredge, 57.90

3 – Gael Zepeda, 1:14.09

25-meter backstroke – eight and under, girls

1 – Kylee Walters, 27.02

2 – Eliyani Perez, 28.87

5 – Zoe McWilliams, 32.83

9 – Brenna Etheredge, 39.31

11 – Hizel Zepeda, 42.68

25-meter backstroke – eight and under, boys

1 – Easton Gates, 28.49

2 – Greyson Keisling, 32.14

8 – Felipe Arreguin, 49.62

50-meter backstroke – 10 and under, girls

1 – Sophie Clements, 42.83

2 – Emmy Armstrong, 48.60

13 – Carla Arreguin, 53.82

16 – Lillie Ollinger, 1:02.37

18 – Sonam Bhakta, 1:05.19

19 – Raynee, 1:10.40

20 – Kaleigh Crumpton, 1:12.47

21 – Savanna Friese, 1:21.92

22 – Amely Rangel, 1:23.64

50-meter backstroke – 10 and under, boys

1 – Gael Zepeda, 1:01.78

25-meter backstroke – eight and under, girls

1 – Haylee Vargas, 34.54

2 – Zoe McWilliams, 35.47

3 – Kylee Walters, 40.11

4 – Eliyani Perez, 46.12

25-meter backstroke – eight and under, boys

2 – Hutch Ollinger, 33.01

50-meter breaststroke – 10 and under, girls

1 – Sophie Clements, 51.87

2 – Emmy Armstrong, 52.70

3 – Emily Gross, 57.49

4 – Daisy Barker, 57.69

7 – Carla Arreguin, 1:04.66

8 – Lillie Ollinger, 1:06.90

11 – Sonam Bhakta, 1:12.42

12 – Carol Chacon, 1:15.56

50-meter breaststroke – 10 and under, boys

1 – Braylen Etheredge, 59.89

2 – Easton Gates, 1:05.11

100-meter IM – 9-10, girls

1 – Sophie Clements, 1:39.09

2 – Emily Gross, 1:52.15

4 – Daisy Barker, 1:58.59

100-meter IM – eight and under, boys

1 – Easton Gates, 2:13.51

50-meter freestyle – eight and under, girls

1 – Haylee Vargas, 1:00.84

9 – Brenna Etheredge, 1:58.08

50-meter freestyle – eight and under, boys

1 – Hutch Ollinger, 54.55

7 – Felipe Arreguin, 2:15.69

100-meter freestyle – 9-10, girls

1 – Emily Gross, 1:34.72

6 – Lillie Ollinger, 2:06.98

12 – Raynee Schacher, 2:33.16

100-meter freestyle – eight and under, boys

1 – Easton Gates, 1:45.92

100-meter freestyle, 9-10, boys

1 – Wyatt Gates, 1:32.83

2 – Braylen Etheredge, 1:39.78

6 – Gael Zepeda, 2:04.29

100-meter medley relay – eight and under, girls

1 – Moore County Marlins, 2:09.72

100-meter medley relay – eight and under, boys

1 – Moore County Marlins, 2:36.63

200-meter medley relay – 10 and under, girls

1 – Moore County Marlins, 3:44.16

200-meter medley relay – Mixed 10 and under

1 – Moore County Marlins, 3:26.07

200-meter freestyle relay – Mixed 11-12

1 – Moore County Marlins A, 2:27.37

3 – Moore County Marlins B, 3:01.69

200-meter freestyle relay – Mixed 13-14

1 – Moore County Marlins, 2:14.26

200-meter freestyle relay – Mixed 15 and over

1 – Moore County Marlins, 2:01.17

50-meter freestyle – 11-12, girls

2 – Cecilia Arreguin, 37.58

4 – Miranda Garbalena, 43.22

13 – Erin Smulders, 43.68

15 – Eyleen Chacon, 45.64

50-meter freestyle – 13-14, girls

3 – Allona Makhanu, 38.80

50-meter freestyle – 15 and over, girls

1 – Jordan Smulders, 30.39

2 – Addison Cross, 33.05

50-meter freestyle – 11-12, boys

2 – Matt Smulders, 31.20

5 – Vihar Bhakta, 40.93

10 – Kelton Keisling, 46.95

11 – Sully Kimbrell, 52.69

50-meter freestyle – 13-14, boys

5 – Kalob Gates, 32.98

6 – Clay Sumrow, 33.28

50-meter freestyle – 15 and over, boys

4 – Jordan Pingelton, 28.23

5 – Luke Smulders, 29.59

6 – Johnny Reynaga, 30.53

50-meter butterfly – 11-12, girls

1 – Kennedy Clements, 37.74

4 – Miranda Garbalena, 47.03

9 – Erin Smulders, 58.49

50-meter butterfly – 11-12, boys

3 – Ben Barker, 50.68

6 – Vihar Bhakta, 1:10.94

7 – Kelton Keisling, 1:11.19

100-meter butterfly – 15 and over, girls

1 – Jordan Smulders, 1:21.96

2 – Addison Cross, 1:27.28

100-meter butterfly – 11-14, boys

2 – Matt Smulders, 1:23.74

3 – Kalob Gates, 1:31.73

4 – Cooper Gates, 1:32.70

6 – Clay Sumrow, 1:42.03

100-meter butterfly – 15 and over, boys

3 – Jordan Pingelton, 1:23.17

5 – Johnny Reynaga, 1:31.17

50-meter backstroke – 11-12, girls

4 – Cecilia Arreguin, 45.34

6 – Miranda Garbalena, 48.82

8 – Eyleen Chacon, 52.67

50-meter backstroke – 11-12, boys

2 – Ben Barker, 47.64

6 – Sully Kimbrell, 56.87

7 – Vihar Bhakta, 1:01.65

9 – Kelton Keisling, 1:07.41

100-meter backstroke – 11-14, girls

2 – Kennedy Clements, 1:36.89

3 – Allona Makhanu, 1:38.42

100-meter backstroke – 11-14, boys

1 – Matt Smulders, 1:22.73

5 – Kalob Gates, 1:28.85

6 – Cooper Gates, 1:33.79

100-meter backstroke – 15 and over, boys

1 – Jordan Pingelton, 1:15.29

3 – Luke Smulders, 1:22.46

4 – Johnny Reynaga, 1:24.71

50-meter breastroke – 11-12, girls

9 – Miranda Garbalena, 57.06

10 – Erin Smulders, 57.93

12 – Eyleen Chacon, 1:01.47

50-meter breastroke, 11-12, boys

4 – Kelton Keisling, 1:02.76

6 – Vihar Bhakta, 1:17.16

7 – Sully Kimbrell, 1:23.51

100-meter breastroke – 11-14, girls

1 – Kennedy Clements, 1:43.89

4 – Cecilia Arreguin, 1:50.66

8 – Allona Makhanu, 2:02.94

100-meter breastroke – 15 and over, girls

1 – Addison Cross, 1:38.36

100-meter breastroke – 11-14, boys

5 – Clay Sumrow, 1:54.14

7 – Ben Barker, 2:14.60

100-meter breastroke – 15 and over, boys

1 – Luke Smulders, 1:19.39

2 – Jordan Pingelton, 1:32.52

3 – Johnny Renaga, 1:40.51

200-meter IM – 15 and over, girls

1 – Jordan Smulders, 2:56.23

100-meter freestyle – 11-12, girls

2 – Kennedy Clements, 1:27.96

5 – Miranda Garbalena, 1:34.22

9 – Eyleen Chacon, 1:50.20

100-meter freestyle – 15 and over, girls

1 – Addison Cross, 1:17.25

100-meter freestyle – 11-12, boys

7 – Kelton Keisling, 2:00.05

8 – Sully Kimbrell, 2:00.76

100-meter freestyle – 13-14, boys

3 – Cooper Gates, 1:16.48

100-meter freestyle – 15 and over, boys

2 – Jordan Pingelton, 1:07.72

4 – Johnny Reynaga, 1:14.86

200-meter freestyle – 13-14, girls

3 – Allona Makhanu, 3:20.43

200-meter freestyle – 11-12, boys

1 – Ben Barker, 3:27.01

200-meter freestyle – 13-14, boys

2 – Cooper Gates, 2:48.81

200-meter freestyle – 15 and over, boys

1 – Luke Smulders, 2:31.97

200-meter medley relay – Mixed 11-12

1 – Moore County Marlins A, 2:48.62

2 – Moore County Marlins B, 4:16.01

200-meter medley relay – Mixed 13-14

Moore County Marlins A, 2:49.85

200-meter medley relay – Mixed 15 and over

Moore County Marlins A, 2:22.25

400-meter freestyle – 11-12, girls

1 – Erin Smulders, 7:48.53

400-meter freestyle – 15 and over, girls

1 – Jordan Smulders, 5:34.16

400-meter freestyle – 11-12, boys

1 – Matt Smulders, 5:28.32

400-meter freestyle – 13-14, boys

1 – Kalob Gates, 6:52.32

2 – Clay Sumrow, 6:28.53

Recommended for you

(0) comments

Welcome to the discussion.

Keep it Clean. Please avoid obscene, vulgar, lewd, racist or sexually-oriented language.
PLEASE TURN OFF YOUR CAPS LOCK.
Don't Threaten. Threats of harming another person will not be tolerated.
Be Truthful. Don't knowingly lie about anyone or anything.
Be Nice. No racism, sexism or any sort of -ism that is degrading to another person.
Be Proactive. Use the 'Report' link on each comment to let us know of abusive posts.
Share with Us. We'd love to hear eyewitness accounts, the history behind an article.